Post-Seconday Staff

Post-Secondary Staff

Roster of Administrative and Supervisory Staff

 Name

 Position

Degree

Institution

 Vicki Carrington  Post-Secondary Director Master of Business Administration

Bachelor of Arts

Thomas More College

University of
Cincinnati
Carla Germann Public Safety Coordinator


 
Kurt Beckham

Law Commander Bachelor of Criminal Justice  
Rhonda Bennett Coordinator, STNA


Registered Nurse
Associate of Applied Science

           
    Cincinnati Technical College
 Heather Murray Coordinator, Medical Assisting Registered Medical Assistant  
 Carl Ryan Waterfield Coordinator, Fire and EMS  Associate of Applied Science  University of Cincinnati
     

Roster of Instructional Staff

 
       
 
Mark Baird

Instructor, EMS Bachelor of Science Northern Kentucky University

 Cyrus Baker

Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 George Baker Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Kurt Beckham
Instructor, Basic Peace Officer Academy

 Bachelor of Science  
 Rhonda Bennett Instructor, STNA Registered Nurse
Associate of Applied Science
Cincinnati Technical College
 Claude Bentley Instructor, EMS Paramedic
University of Cincinnati

 Aaron Bosko
Instructor, EMS

   
 Mark Brewer

Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Matthew Carey

Instructor, Fire and EMS    
 
Kenneth Crank

Instructor, Fire and EMS Associate of Technical Studies University of Cincinnati

 Vicki Davis
Instructor, Fire and EMS Paramedic  
 Douglas Eagan Instructor, Fire and EMS
Associates of Emergency Medical Services

Associates of Business Management

University of Cincinnati

University of Cincinnati

 Charles Germann
 Certified Welding Inspector Certified Welding Inspector American Welding Society
 
James Haas

Instructor, Fire and EMS
   
 Craig Hauke

Instructor, EMS

Paramedic

 
 Tina Jodrey Instructor, EMS and Phlebotomy Registered Medical Assistant
Advanced EMT
 
 Danny Jones

Instructor, EMS and Fire

Bachelor of Science

University of Cincinnati

 Dana Kellenberger

Instructor, Fire and EMS

Paramedic

 
 Mark Kendall

Instructor, Basic Peace Officer Academy

Associate of Arts 

Southern State Community College

 Tim McCaughey

Instructor, Fire    
 Bradley Moore

Instructor, Fire

Paramedic

 
 Wanda Moran

Instructor, EMS

Associate of Allied Health

Shawnee State University

 Bryan Mount

Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Heather Murray Instructor, Medical Assisting RMA (Registered Medical Assistant)  
 William Peters

Post Secondary Welding Program Coordinator

Certified Welding Inspector

American Welding Society

 Robert Pfeffer

Instructor, Fire    
 Don Rabold Instructor, Basic Peace Officer Academy

Bachelor of Criminal Justice University of Cincinnati
 Ronald Robinson Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Robin Roche Instructor, Basic Peace Officer Academy

Associate of Arts Southern State Community College
 Edwin Schmid Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Brandon Seaman Instructor, Fire Bachelor of Science Shawnee State University
 Jonathon Sheeley Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Stephanie
Shelander
 Instructor, Medical Assisting  RMA (Registered Medical Assistant)  
 Treavor Spencer Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Fred Starcher

Instructor, Fire

   
 Nicholas Thompson

Instructor, Basic Peace Officer Academy


   
 Michael Utter

Instructor, Basic Peace Officer Academy

   
 Carl Ryan Waterfield Instructor, Fire and EMS Associate of Applied Science

 University of Cincinnati

 Regina Watson Instructor, STNA Registered Nurse
Associates in Nursing
Southern State Community College
 Linda West 

Instructor, EMS

Associate of Business

Southern Ohio Business College

       

Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts
Bachelor of Arts